Euro Bank S.A umowa nieważna!
05 marca 2020 roku Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia I Wydział Cywilny (sygn. akt I C 674/19) zasądził na rzecz powódki dochodzoną kwotę 40 861,04 zł wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie oraz kosztami procesu.
Powództwo dotyczyło umowy kredytu hipotecznego indeksowanego do franka szwajcarskiego, udzielonego w styczniu 2008 r. przez Euro Bank SA. Klientka otrzymała do dyspozycji kwotę w złotych polskich. W tej walucie od początku były spłacane raty po kursie CHF ustalanym przez bank w swojej tabeli. Powódka nie miała zatem wpływu na wysokość swojego zobowiązania, gdyż to bank jednostronnie ustalał wysokość kursów do wyliczenia poszczególnych rat.
Ponadto istotny wzrost kursu CHF i zastosowany w umowie mechanizm indeksacji spowodował, że pomimo regularnego spłacania, wartość kapitału należna bankowi wzrosła, gdy powinna się zmniejszyć.
Na pierwszej rozprawie w dniu 4 lipca 2019 r. sąd zawiesił postępowanie do czasu wydania wyroku przez TSUE. Po podjęciu postępowania, na drugiej rozprawie w listopadzie 2019 r. sąd wskazał, że nie widzi możliwości, aby usunąć w całości z umowy kredytu klauzulę indeksacyjną, utrzymując w mocy pozostałe jej postanowienia. Zaproponował zatem zastosowanie średniego kursu NBP franka szwajcarskiego, ewentualnie zasugerował stwierdzenie nieważności umowy.
Zastosowanie średniego kursu NBP w miejsce kursu z tabeli bankowej byłoby sprzeczne z tezami zawartymi w orzeczeniu TSUE oraz wyrokami Sądu Najwyższego, dlatego kategorycznie zostało odrzucone. Rozwiązaniem zaproponowanym przez sąd było unieważnienie umowy, na które powódka wyraziła zgodę. Sąd uznał umowę za nieważną.
Wyrok jest nieprawomocny, oczekujemy na pisemne uzasadnienie.